{2009-09-13 - Morawy (Kroměříž}, {2009- Brno}

Wyjeżdżamy o piątej rano pod fachową opieką Aleksandra Dymka. W planie pierwszego dnia wycieczki: Ołomuniec oraz jaskinia Punkvy z przepaścią Macochy.

OłomuniecOłomuniec – historyczna stolica Moraw. Wszystkie zabytki znajdują się na Starym Mieście lub w jego okolicach. Na Górnym Rynku podziwiamy późnogotycki ratusz przebudowany w stylu renesansowym, i barokowym. Najwyższym elementem jest kwadratowa wieża – najciekawszym wnęka ze skomplikowanym naściennym zegarem zbudowanym przez mistrza Hanusza, twórcę słynnego Orłoja.  Budynek ołomunieckiego ratusza (1378), dominujący nad Górnym Rynkiem, już od sześciu wieków przedstawia symbol gospodarczego i politycznego znaczenia dawnej królewskiej stolicy. Z południowej elewacji wychodzi wykusz kaplicy gotyckiej św. Hieronima, bogato ozdobiony maswerkami i motywami figuralnymi. Na wschodniej stronie ratusza została zbudowana dwuosiowa klatka schodowa z renesansową loggią.

Obok ratusza stoi kolumna Trójcy Przenajświętszej. Jest to zestaw figur, postumentów i pilastrów tworzących prawdopodobnie największy w całej Europie Środkowej (35 metrów wysokości) barokowy zespół architektoniczno-rzeźbiarski. W 2001 r. świeżo odrestaurowaną kolumnę wpisano na listę UNESCO. Na tyłach kamienic widnieje monumentalny kościół św. Maurycego. Na Dolnym Rynku kolumna maryjna i dwie fontanny. Zachwycające!

„Gnani” labiryntami uliczek przez niezmordowanego cicerone obejrzeliśmy klasztor dominikanów z XIII w, kościół św. Michała, kościół Matki Boskiej Śnieżnej (świątynia zbudowana dla jezuitów), katedrę św. Wacława z dwuwieżową fasadą, ponad 100 metrową wieżą (to tutaj 11 letni Mozart skomponował swoją VI symfonię F-dur),  kaplicę św. Jana Sarkandra (z neobarokową, dwupoziomową kopułą z latarnią).

Żegnamy Ołomuniec aby przenieść się do najwspanialszego rejonu krasowego w środkowej Europie – do Morawskiego Krasu. Tu znajduje się ponad 1000 jaskiń, z których 4 są udostępnione dla zwiedzających. Jaskinia Punkvy  swą popularność zyskała dzięki umożliwieniu zwiedzającym dostania się na dno przepaści Macocha oraz spływom łódkami podziemną rzeczką Punkvi. Długość trasy: 1400 m. Czas zwiedzania: 60 min. Jaskinia tworzy najdłuższy w Czechach system jaskiń. Zwiedzający mogą podziwiać potężne, bogato zdobione katedry oraz dno przepaści Macocha (głębokość 138,7 m), swą nazwę zawdzięcza XVII wiecznej legendzie. Wszyscy (!) są pod ogromnym wrażeniem tego „cudu natury”. 

Bazę noclegową mamy w Krtinach (Křtiny). Spuśćmy zasłonę milczenia na posiłki! Rekompensatą jest kościół pielgrzymkowy - Sanktuarium Marii Panny to jedno z najstarszych tego typu miejsc na Morawach. Nazywany jest perłą Moraw. W miejscu dzisiejszego kościoła Marii Panny znajdowały się kiedyś dwa kościoły – czeski i niemiecki. Projekt przygotował architekt pochodzący z Włoch Giovanni Santini. Kościół Mariański w miejscowości Křtiny jest jego największym projektem, opierającym się na planie krzyża greckiego. 

Drugi dzień to Brno – historyczna siedziba Przemyślidów, drugie co do wielkości miasto Czech. Miasto otoczone zalesionymi wzgórzami ze zwartą starówką. Tu zwiedzamy Stare Miasto z 2 rynkami - Zelný Trh i náměstí Svobody. Zelný Trh (pełni swą starą funkcję targu owocowo-warzywnego). 

Oglądamy:

  • klasztor Kapucynów (w jego krypcie leżą zmumifikowane zwłoki mnichów i notabli miejskich),
  • kościół ewangelicki,
  • Uniwersytet im. Masaryka,
  • klasztor minorytów z XVII,
  • stary ratusz z XIII wieku (portal zwieńczony rzędem wieżyczek, nad wejściem zwisa brneński „smok”,
  • kościół katedralny św. Piotra i Pawła (jedna z trzech wielkich gotyckich katedr w Czechach),

Na koniec udajemy się na szczyt wzgórza aby obejrzeć twierdzę Spielberk – budzące postrach więzienie. 

Jedziemy do Sławkowa, to tutaj 2 grudnia 1805 roku stoczono jedną z najważniejszych bitew wojen napoleońskich, bitwę pod Austerlitz, zwaną także "bitwą trzech cesarzy" – wojska napoleońskie starły się z połączonymi siłami armii austriackiej i rosyjskiej. Poległych żołnierzy upamiętnia m.in. Pomnik Pokoju na Prackim kopcu, kilkanaście kilometrów od Sławkowa. 

Około 50 km od Brna leży Kromierzyż (Kroměříž) zwany kwitnącym ogrodem Moraw. To miasto, leżące w Środkowych Morawach u podnóża góry Chřib, w 1777 roku zostało siedzibą ołomunieckich biskupów. Pałac w Kromierzyżu wraz z przepięknym ogrodem uważany jest za najbardziej niezwykły przykład barokowej architektury i ogrodnictwa. Pałac, ogród kwiatowy i ogród pod pałacem zostały wpisane na listę UNESCO. W pałacu arcybiskupim podziwiamy wspaniałą kolekcję obrazów, dzieła mistrzów włoskich, niemieckich i holenderskich. Najcenniejszy to tycjanowski obraz „Ukaranie Marsjasza”, ale w niczym nie ustępują mu obrazy Bruegla i van Dycka. Wycieczkę kończymy zwiedzając 64 hektarowe przepiękne ogrody kwiatowe – rabaty, labirynty, rzeźby i pawilony (niebiesko-biały pawilon z kopułą ozdobioną stiukami i malowidłami z XVII wieku). W jednej ze szklarni urządzono palmiarnię.

Wracamy – czas pożegnać malownicze, urokliwe Morawy.
Może wrócimy tu… kiedyś?!

Opracowanie dla Klubu Przewodników PTTK O/Dobczyce: Józefa Antos-Malara